Carters PDC World Championships Preview

With the PDC World Championships hours away from getting underway, I have decided to do a quick preview.

On the opening night, we will see the world number one and current world champion Michael van Gerwen take on either Jelle Klaasen or Kevin Burness. Michael is of course the tournament favourite and everyone is expecting him to win the tournament. He won’t have it easy as he has the likes of Gary Anderson, Michael Smith, Nathan Aspinall, James Wade in the same half of his draw. He is the man to beat and he is expected to defend his PDC World Championship title for the first time.

Gerwyn Price, the second best player in darts at the moment, will face either William O’Connor or Marko Kantele. The Welshman is second favourite to win the tournament and lots of dart fans are expecting him to face MVG in the final, as Gerwyn has had a phenomenal few months, winning the Grand Slam once again and getting to the final of the Players Championship finals.

Rob Cross, who is third favourite to lift his second world title, he will face a tough test of either Kim Huybrechts or Geert Nentjes in round two. Rob has had another great year, winning the World Matchplay and the European Championships, also losing out in the UK Open final to Nathan Aspinall. Rob could potentially meet Danny Noppert in the last 32 if they both win their opening games.

Dave Chisnall another player in great form, he will be looking to continue his great run from last year where he reached the Quarter Finals. ‘Chizzy’ has been on fire this year, reaching the World Grand Prix final, Grand Slam Of Darts Quarter Final and winning the PDC Danish Open.

Glen Durrant who has had a magnificent first year in the PDC, reaching Semi-Finals of the World Matchplay, Grand Prix and the Grand Slam. ‘Duzza’ will be making his debut this year at Ally Pally and is a seed, and won’t have it easy as he will face either Jose De Sousa (Pro Tour winner this year) or Damon Heta (World Series winner) in his first game.

Nathan Aspinall reached the Semi-Finals last year, and will be hoping to do the same if not better this year, he will face either Andy Boulton or Danny Baggish, with the UK Open champion potentially facing Kryzstof Ratajski in the last 32. Peter Wright who recently lost in the Grand Slam Of Darts final, will face either Rowby-John Rodriguez or Noel Malicdem.

Raymond van Barneveld who will be playing in his last ever PDC tournament and last ever PDC World Championships, will take on Darin Young in his opening game and if he wins, he will face Dutch star Jeffrey De Zwaan.

I think that Michael van Gerwen wins the tournament, and beats Gerwyn Price in the final.

Here is the full schedule, format and prize money:

2019/2020 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Friday December 13 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Jelle Klaasen v Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts v Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries v Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen v Klaasen/Burness (Second Round)

Saturday December 14
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Darius Labanauskas v Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle v Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse v Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena v Humphries/Petersen (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Mark McGeeney v Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes v Zoran Lerchbacher (First Round)
Raymond van Barneveld v Darin Young (First Round)
Rob Cross v Huybrechts/Nentjes (Second Round)

Sunday December 15
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Kyle Anderson v Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith v Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan v Nitin Kumar (First Round)
Ian White v Labanauskas/Edgar (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Arron Monk v Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton v Danny Baggish (First Round)
James Richardson v Mikuru Suzuki (First Round)
Michael Smith v Woodhouse/Lim (Second Round)

Monday December 16 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Steve Lennon v Callan Rydz (First Round)
William O’Connor v Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort v Keane Barry (First Round)
Gary Anderson v Dolan/Kumar (Second Round)

Tuesday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Ryan Searle v Robbie King (First Round)
Cristo Reyes v Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez v Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski v Hughes/Lerchbacher (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Ritchie Edhouse v Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa v Damon Heta (First Round)
Ted Evetts v Fallon Sherrock (First Round)
Jeffrey de Zwaan v Van Barneveld/Young (Second Round)

Wednesday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Ron Meulenkamp v Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell v Seigo Asada (First Round)
Harry Ward v Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting v Monk/Justicia (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
James Wilson v Nico Kurz (First Round)
Josh Payne v Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens v Benito van de Pas (First Round)
James Wade v Edhouse/Koltsov (Second Round)

Thursday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
2x First Round, 2x Second Round
Justin Pipe v Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce v Jan Dekker (First Round)
John Henderson v Richardson/Suzuki (Second Round)
Steve Beaton v K Anderson/Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Chris Dobey v Meulenkamp/Robb (Second Round)
Danny Noppert v Lennon/Rydz (Second Round)
Dave Chisnall v Van der Voort/Barry (Second Round)
Gerwyn Price v O’Connor/Kantele (Second Round)

Friday December 20
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round
Darren Webster v Meikle/Yamada (Second Round)
Mervyn King v R Smith/Teehan (Second Round)
Jonny Clayton v Joyce/Dekker (Second Round)
Ricky Evans v McGeeney/Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Nathan Aspinall v Boulton/Baggish (Second Round)
Joe Cullen v Wilson/Kurz (Second Round)
Max Hopp v Clemens/Van de Pas (Second Round)
Peter Wright v Rodriguez/Malicdem (Second Round)

Saturday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round
Keegan Brown v Mansell/Asada (Second Round)
Simon Whitlock v Ward/Razma (Second Round)
Steve West v Searle/R King (Second Round)
Adrian Lewis v Reyes/Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Daryl Gurney v Pipe/Pratnemer (Second Round)
Glen Durrant v De Sousa/Heta (Second Round)
Mensur Suljovic v Evetts/Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh v Payne/Portela (Second Round)

Sunday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round
Clayton/Joyce/Dekker v Bunting/Monk/Justicia
White/Labanauskas/Edgar v Hopp/Clemens/Van de Pas
Aspinall/Boulton/Baggish v Ratajski/Hughes/Lerchbacher

Evening Session (1900)
3x Third Round
Wade/Edhouse/Koltsov v Beaton/K Anderson/Zong
Cross/Huybrechts/Nentjes v Noppert/Lennon/Rydz
Van Gerwen/Klaasen/Burness v Evans/McGeeney/Campbell

Monday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round
Cullen/Wilson/Kurz v Wattimena/Humphries/Petersen
Lewis/Reyes/Ilagan v Webster/Meikle/Yamada
M Smith/Woodhouse/Lim v Van den Bergh/Payne/Portela

Evening Session (1900 GMT)
3x Third Round
Chisnall/Van der Voort/Barry v De Zwaan/Van Barneveld/Young
G Anderson/Dolan/Kumar v West/Searle/R King
Wright/Rodriguez/Malicdem v Brown/Mansell/Asada

Friday December 27
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Third Round
Whitlock/Ward/Razma v King/R Smith/Teehan
Suljovic/Evetts/Sherrock v Dobey/Meulenkamp/Robb
Gurney/Pipe/Pratnemer v Durrant/De Sousa/Heta

Evening Session (1900 GMT)
1x Third Round, 2x Fourth Round
Price/O’Connor/Kantele v Henderson/Richardson/Suzuki
Fourth Round games TBC

Saturday December 28
Afternoon Session (1230 GMT)
3x Fourth Round

Evening Session (1900 GMT)
3x Fourth Round

Sunday December 29
Afternoon Session 1230 GMT)

2x Quarter-Finals

Evening Session (1900 GMT)
2x Quarter-Finals

Monday December 30 (1900 GMT)
Semi-Finals

Wednesday January 1 (1900 GMT)
Final

Format
First Round – Best of five sets (no tie-break)
Second Round – Best of five sets
Third Round – Best of seven sets
Fourth Round – Best of seven sets
Quarter-Finals – Best of nine sets
Semi-Finals – Best of 11 sets
Final – Best of 13 sets

A tie-break will be in operation in all round from the second round onwards, where the final set must be won by two clear legs. If the score reaches five-all, the 11th leg will be a sudden-death leg.

Prize fund
Winner – £500,000
Runner-up – £200,000
Semi-final – £100,000
Quarter-final – £50,000
Fourth round – £35,000
Third round – £25,000
Second round – £15,000
First round – £7,500
£100,000 bonus for any player who hits two nine-dart finishes in the tournament

Image courtesy of Lawrence Lustig, PDC