PDC Summer Series Day 2

The PDC Summer series Day 2 action takes place in Milton Keynes following on from Michael van Gerwen’s victory on Day 1.

Despite the late start and a few teething problems with lighting, Day 1 served up some spectacular action. Huge averages including a massive 106.8 in defeat (!) from the youngster of #TeamDartsMad Callan Rydz.

At the end of the Day it was MvG who overcame world champion Peter Wright in a scintillating final and another proud moment for #TeamDartsMad as Krzysztof Ratajski was a semi- finalist along with Gabriel Clemens.

With all players now being used to the conditions could we be in for a record breaking day this week or maybe even today?

Team Darts Mad has been drawn as follows for their first round matches:

Edgar v Leitinger

Hughes v Woodhouse

Ratajski v Pallett

Shepherd v Rydz

A.Lewis v Van der Meer

Thornton v Kuivenhoven

Edgar will feature on the streaming board in the first round so tune in to PDC TV!

PDC Summer Series Day 2

BOARD 1
Gerwyn Price BYE
Hubbard 2-6 Lennon
Huybrechts 3-6 Razma
Derry 1-6 Petersen

BOARD 2
Noppert 5-6 Humphries
Hamilton 4-6 Joyce
De Sousa 4-6 Dobey
Stevenson 6-3 Waites

BOARD 3
Cullen 6-2 Baker
Van Duijvenbode 6-5 Labanauskas
Beaton 2-6 Zonneveld
Gilding 4-6 Klaasen

BOARD 4
Durrant 6-5 Gray
North 6-1 R.Smith
Pipe 4-6 Dekker
Leung 6-5 Henderson

BOARD 5
Suljovic 6-0 Kenny
Edgar 6-3 Leitinger
G.Anderson 6-2 Hopp
Meulenkamp 3-6 Murray

BOARD 6
Gurney 6-1 West
Meikle 2-6 Krcmar
Clemens 6-1 Bates
Collins 2-6 Dennant

BOARD 7
White 6-1 Menzies
Brooks 6-1 Whitehead
Van den Bergh 5-6 Atkins
Schindler 6-3 Robinson

BOARD 8
Dolan 6-3 Jones
Bunse 6-3 Konterman
Clayton 6-1 Ashton
Evetts 6-4 Murnan

BOARD 9
Wright 6-1 Wilkinson
Rafferty 1-6 Boulton
Evans 6-4 S.Brown
Worsley 6-3 Sedlacek

BOARD 10
M.Smith 5-6 Wilson
Tabern 6-3 De Decker
Wattimena 6-4 Usher
Jacques 3-6 Payne

BOARD 11
Aspinall 6-2 Nentjes
Whitlock 5-6 Mitchell
K.Brown 3-6 Ward
Telnekes 4-6 Mansell

BOARD 12
Wade 6-3 Barnard
J.Smith 6-1 Carlin
Hughes 5-6 Woodhouse
Penhall 5-6 Teehan

BOARD 13
Ratajski 6-2 Pallett
Shepherd 6-5 Rydz
Searle 5-6 Clark
Bunting 3-6 Kleermaker

BOARD 14
Cross 6-4 RJ Rodriguez
Borland 1-6 Lowe
A.Lewis 6-3 Van der Meer
Van der Wal 3-6 Van Duivenbode

BOARD 15
Van Gerwen 6-2 O’Connor
King 6-3 Hunt
Van der Voort 6-3 Kciuk
Thornton 1-6 Kuivenhoven

BOARD 16
Chisnall 6-3 Beeney
Blades 4-6 J.Lewis
De Zwaan 2-6 Van de Pas
McGeeney 6-2 Webster

(Image: PDC)

Round 2

Gerwyn Price 6-0 Steve Lennon

Madars Razma 6-5 Devon Petersen

Luke Humphries 3-6 Ryan Joyce

Chris Dobey 6-2 Simon Stevenson

Joe Cullen 5-6 Dirk van Duijvenbode

Niels Zonneveld 6-2 Jelle Klaasen

Glen Durrant 6-5 Richard North

Jan Dekker 6-4 Kai Fan Leung

Mensur Suljovic 4-6 Matthew Edgar

Gary Anderson 6-0 Ryan Murray

Daryl Gurney 6-1 Boris Krcmar

Gabriel Clemens 6-3 Matthew Dennant

Ian White 5-6 Bradley Brooks

Martin Atkins 6-4 Martin Schindler

Brendan Dolan 5-6 Christian Bunse

Jonny Clayton 6-0 Ted Evetts

Peter Wright 6-4 Andy Boulton

Ricky Evans 6-2 Jonathan Worsley

James Wilson 6-4 Alan Tabern

Jermaine Wattimena 6-4 Josh Payne

Nathan Aspinall 6-1 Scott Mitchell

Harry Ward 5-6 Mickey Mansell

James Wade 6-4 Jeff Smith

Luke Woodhouse 4-6 Ciaran Teehan

Krzysztof Ratajski 6-1 Kirk Shepherd

Matt Clark 3-6 Martijn Kleermaker

Rob Cross 5-6 Jason Lowe

Adrian Lewis 6-3 Mike van Duivenbode

Michael van Gerwen 6-1 Mervyn King

Vincent van der Voort 2-6 Maik Kuivenhoven

Dave Chisnall 6-2 Jamie Lewis

Benito van de Pas 6-3 Mark McGeeney

Round 3

Gerwyn Price 4-6 Madars Razma

Ryan Joyce 6-4 Chris Dobey

Dirk van Duijvenbode 1-6 Niels Zonneveld

Glen Durrant 6-4 Jan Dekker

Matthew Edgar 5-6 Gary Anderson

Daryl Gurney 3-6 Gabriel Clemens

Bradley Brooks 3-6 Martin Atkins

Christian Bunse 3-6 Jonny Clayton

Peter Wright 6-3 Ricky Evans

James Wilson 5-6 Jermaine Wattimena

Nathan Aspinall 6-1 Mickey Mansell

James Wade 6-2 Ciaran Teehan

Krzysztof Ratajski 4-6 Martijn Kleermaker

Jason Lowe 6-4 Adrian Lewis

Michael van Gerwen 5-6 Mike Kuivenhoven

Dave Chisnall 6-4 Benito van de Pas

Last 16

Madars Razma 5-6 Ryan Joyce

Niels Zonneveld 1-6 Glen Durrant

Gary Anderson 6-1 Gabriel Clemens

Martin Atkins 2-6 Jonny Clayton

Peter Wright 6-2 Jermaine Wattimena

Nathan Aspinall 6-3 James Wade

Martijn Kleermaker 6-3 Jason Lowe

Maik Kuivenhoven 4-6 Dave Chisnall

Quarter Finals

Ryan Joyce 6-5 Glen Durrant

Gary Anderson 6-4 Jonny Clayton

Peter Wright 2-6 Nathan Aspinall

Martijn Kleermaker 2-6 Dave Chisnall

Semi Finals

Ryan Joyce 7-3 Gary Anderson

Nathan Aspinall 5-7 Dave Chisnall

Final

Ryan Joyce 8-7 Dave Chisnall