UK Open Day 1 updates blog

Day 1 of the UK Open is underway scroll down throughout the day to keep up with events as they happen as well as comments of notable games and results!

Darts news Updates:

With the 4th round over the draw has been made for round 5 with our very own Matthew Edgar taking on Dimitri van den Bergh! See you all tomorrow

Matt Edgar UK Open darts
Photo: Jodie Paine Western Leaf Photography

Draw for 2020 UK Open round 5:

Main Stage
Simon Whitlock v Chris Dobey
Jason Lowe v Michael van Gerwen
Peter Wright v Ian White
Rob Cross v Michael Smith

Stage Two
William O’Connor v Daryl Gurney
Gerwyn Price v Ricky Evans
James Wade v Kim Huybrechts
Gary Anderson v Simon Stevenson

Stage Three
Jonny Clayton v Joe Cullen
Dirk van Duijvenbode v Mensur Suljovic
Stephen Bunting v Alan Tabern
Matthew Edgar v Dimitri Van den Bergh

Stage Four
Martin Atkins v Jamie Hughes
Jelle Klaasen v Steve West
Kyle McKinstry v Martin Schindler
Andy Boulton v Gabriel Clemens

Round 4

With Max Hopp having had to withdraw through illness the recipient of the bye was Martin Atkins (Wigan)

Chizzy’s early season woes continue with a 10-8 defeat to The Magpie

Peter Wright comes through a high quality encounter 1-8 against Duzza

Stunning stuff as Dirk beats Jermaine 10-9 to move into round five as Wattimena continues to struggle

Great win for Matthew Edgar and #TeamDartsMad as he moves into the 5th round with a comfortable 10-5 win over Josh Payne

Vincent van de Voort squanders 3 match darts to allow Bunting to sneak a 10-9 win

MvG turns on the heat against defending champ Aspinall. A 12 darter seals the deal 10-8 with a 105.48 average

Jason Lowe dumps out Jackpot Adrian Lewis 10-4

Main Stage
Gerwyn Price 10-3 Danny Noppert
Glen Durrant 8-10 Peter Wright
Michael van Gerwen 10-8 Nathan Aspinall
Gary Anderson 10-7 Steve Beaton

Stage Two
Dimitri Van den Bergh 10-5 Rhys Hayden
Dave Chisnall 8-10 William O’Connor
Vincent van der Voort 9-10 Stephen Bunting
Krzysztof Ratajski 9-10 Chris Dobey

Stage Three
Ian White 10-6 Harry Ward
Mensur Suljovic 10-4 Jamie Lewis
Ryan Joyce 9-10 Gabriel Clemens
Michael Smith 10-4 James Wilson

Stage Four
Kim Huybrechts 10-8 Ryan Searle
Alan Tabern 10-6 Richard North
Dirk van Duijvenbode 10-9 Jermaine Wattimena
Jeffrey de Zwaan 7-10 Simon Whitlock

Stage Five
Kyle McKinstry 10-8 Bradley Brooks
Rob Cross 10-7 Niels Zonneveld
Joe Cullen 10-7 Mervyn King
Adrian Lewis 4-10 Jason Lowe

Stage Six
Jelle Klaasen 10-5 William Borland
Ricky Evans 10-4 Joe Murnan
Simon Stevenson 10-9 Darren Webster
Jonny Clayton 10-7 Scott Waites

Stage Seven
Andy Boulton 10-8 Luke Humphries
Lewis Williams 9-10 Steve West
Matthew Edgar 10-5 Josh Payne
James Wade v John Henderson

Stage Eight
Daryl Gurney 10-9 Keegan Brown
Justin Pipe 2-10 Martin Schindler
Brendan Dolan 9-10 Jamie Hughes

Bye – Martin Atkins

Rounds 1,2 and 3:

Unfortunately Max Hopp has had to withdraw due to a bout of Glandular fever meaning 1 player will get a bye in round 4.

Michael van Gerwen is on stand by to leave the tournament at any moment should his wife go into labour.

Steve Brown misses D12 for a 9 darter in a 6-5 win over Michael Barnard

Lisa Ashton loses out to Mike De Decker 6-2

Sherrock crashes out in round one. Kyle McKinstry, one of the 9 challenge tour qualifiers runs out a comfortable 6-1 winner.

Big Dirk continues his fine run of form handing Kantele a whitewash.

Snelle Jelle Klaasen is the first player into the bag for the fourth round draw beating Jason Askew 6-4

New additions to #TeamDartsMad Vincent van der Meer and Maik Kuivenhoven are both sadly out. Vincent lost in the second round, Maik in the third.

Follow #TeamDartsMad star Matthew Edgar eases into the tournament with a 6-3 win over Callan Rydz

Huge shock as young Welshman Lewis Williams dumps out many people’s tip for a deep run Jose De Sousa

Scott Waites safely into round 4 with a 6-2 win over Madars Razma

Two Riley’s qualifiers make it all the way into the bag for the fourth round draw. Williams and Hayden ensure the dream continues for another round.

The final game of the afternoon session ends with a 6-4 victory for Josh Payne over Luke Woodhouse

You can follow events on Dart Connect, the PDC website, our twitter feeds and here:

Results updates:

2020 Ladbrokes UK Open
Friday March 6
Afternoon Session (1100 GMT Start, 1200 GMT on Main Stage)

First, Second & Third Rounds

Main Stage
Mike De Decker 6-2 Lisa Ashton (R1)
Scott Waites 6-4 Damon Heta (R1)
Kyle McKinstry 6-1 Fallon Sherrock (R1)
Mark McGeeney 6-5 Scott Baker (R2)
John Michael 6-5 Jeff Smith (R2)
Kevin Doets 6-3 David Pallett (R2)
Kyle McKinstry 6-4 Jason Heaver (R2)
Luke Humphries 6-5 Kyle Anderson (R3)
Kim Huybrechts 6-1 Robert Thornton (R3)
Josh Payne 6-4Luke Woodhouse (R3)

Stage Two
Cody Harris 6-5 Scott Taylor (R1)
Kai Fan Leung 6-3 Kelvin Self (R1)
Karel Sedlacek 6-0 Adam Hunt (R1)
Alan Tabern 6-2 Keane Barry (R1)
Andy Hamilton 6-3 Patrick Lynskey (R1)
Dirk van Duijvenbode 6-0 Marko Kantele (R2)
Scott Waites 6-1 Geert Nentjes (R2)
Mike De Decker 6-5 Daniel Larsson (R2)
Bradley Brooks 6-2 Nick Kenny (R2)
Ryan Searle 6-5 Cristo Reyes (R3)
William O’Connor 6-2 Jan Dekker (R3)
Vincent van der Voort 6-4 John Michael (R3)
William Borland 6-5 Mike De Decker (R3)

Stage Three
Steffen Siepmann 6-4 Krzysztof Kciuk (R1)
Peter Jacques 6-4 Ciaran Teehan (R1)
Steve Brown 6-5 Michael Barnard (R1)
Daniel Larsson 6-5 Ryan Meikle (R1)
Harry Ward 6-5 Gavin Carlin (R2)
Kai Fan Leung 6-2 Kirk Shepherd (R2)
Karel Sedlacek 6-2 Barrie Bates (R2)
Rhys Hayden 6-4 James Richardson (R2)
Richard North 6-4 Ron Meulenkamp (R3)
Steve West 6-2 Conan Whitehead (R3)
Bradley Brooks 6-4 Devon Petersen (R3)
Martin Atkins 6-5 Wesley Harms (R3)

Stage Four
Jason Askew 6-4 Greg Ritchie (R1)
Jason Heaver 6-0 Jesus Noguera (R1)
Adam Smith-Neale 6-4 Ben Cheeseman (R1)
Nathan Rafferty 6-3 Darren Beveridge (R1)
Andy Boulton 6-2 Reece Robinson (R2)
Maik Kuivenhoven 6-3 Nathan Derry (R2)
Wesley Harms 6-5 Justin Smith (R2)
Madars Razma 6-4 Derk Telnekes (R2)
Jamie Lewis 6-5 Ross Smith (R3)
James Wilson 6-4 Ted Evetts (R3)
Alan Tabern 6-4 Steve Lennon (R3)
Niels Zonneveld 6-2 Mickey Mansell (R3)

Stage Five
Stephen Burton 6-1 Adam Huckvale (R1)
Rhys Hayden 6-5 James Clark (R1)
Bradley Brooks 6-5 Cameron Menzies (R1)
Harald Leitinger 6-1 Kevin Burness (R1)
Jonathan Worsley 6-4 Matt Clark (R2)
Steffen Siepmann 6-2 Carl Wilkinson (R2)
Ted Evetts 6-1 Berry van Peer (R2)
Alan Tabern 6-3 Steve Brown (R2)
Justin Pipe 6-3 Kai Fan Leung (R3)
Ryan Joyce 6-2 Yordi Meeuwisse (R3)
Lewis Williams 6-4 Jose De Sousa (R3)
Jamie Hughes 6-2 Nathan Rafferty (R3)

Stage Six
Wesley Harms 6-3 Aaron Beeney (R1)
Danny van Trijp 6-4 Boris Koltsov (R1)
William Borland 6-2 Andrew Davidson (R1)
Lewis Williams 6-5 Robert Owen (R1)
Jason Lowe 6-1 Cody Harris (R2)
Martin Atkins 6-2 Christian Bunse (R2)
Nathan Rafferty 6-1 Mike van Duivenbode (R2)
Niels Zonneveld 6-4 Andy Hamilton (R2)
Gabriel Clemens 6-3 Maik Kuivenhoven (R3)
Dirk van Duijvenbode 6-3 Darius Labanauskas (R3)
Rhys Hayden 6-2 Toni Alcinas (R3)
Matthew Edgar 6-3 Callan Rydz (R3)

Stage Seven
Martin Atkins 6-5 Ryan Murray (R1)
Callan Rydz 6-5 Shane McGuirk (R1)
Wayne Jones 6-1 Gary Blades (R1)
Berry van Peer 6-3 Owen Roelofs (R1)
Jason Askew 6-5 Rowby-John Rodriguez (R2)
Yordi Meeuwisse 6-3 Peter Jacques (R2)
Lewis Williams 6-3 Adrian Gray (R2)
Joe Murnan 6-3 Harald Leitinger (R2)
Martin Schindler 6-4 Benito van de Pas (R3)
Andy Boulton 6-4 Mark McGeeney (R3)
Jason Lowe 6-3 Jonathan Worsley (R3)
Scott Waites 6-2 Madars Razma (R3)

Stage Eight
Justin Smith 6-3 Andy Jenkins (R1)
Derk Telnekes 6-3 Martijn Kleermaker (R1)
James Richardson 6-4 Darren Penhall (R1)
Kevin Doets 6-1 Alfie Thompson (R1)
Stephen Burton 6-4 Vincent van der Meer (R2)
Conan Whitehead 6-3 Wayne Jones (R2)
William Borland 6-0 Danny van Trijp (R2)
Callan Rydz 6-3 Adam Smith-Neale (R2)
Jelle Klaasen 6-4 Jason Askew (R3)
Harry Ward 6-3 Steffen Siepmann (R3)
Joe Murnan 6-3 Karel Sedlacek (R3)
Simon Stevenson 6-5 Kevin Doets (R3)
Kyle McKinstry 6-2 Stephen Burton (R3)